Dozvíte se, které z nich jsou opravdu štědrým zdrojem selenu nebo které vynikají vysokým obsahem zdravých tuků.
Proč jíst ořechy? No protože vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek a dalších zdraví prospěšných látek. Zkrátka a dobře, jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu a do svého jídelníčku byste je občas měli zařadit i vy.
Je to vlašák, nebo to není vlašák?! No není! Je to totiž pekanový oříšek nebo chcete-li pekan. Na první pohled je vlašskému oříšku možná podobný, na ten druhý ovšem zjistíte, že je oproti němu podlouhlejší, jemnější a trošku sladší. Ve vašem jídelníčku se promění v bohatý zdroj vlákniny a mononenasycených tuků pozitivně ovlivňujících činnost srdce. Obsahují také hořčík, mangan nebo zinek, který pomáhá udržovat zdravé kosti, vlasy, nehty a pokožku. Pekanové oříšky jsou také oblíbenou surovinou cukrářů, skvěle se hodí pro přípravu různých dortů, sušenek nebo třeba buchty s jablky, tvarohem a pekanovými oříšky. Recept na ni najdete zde. Pokud byste chtěli vyzkoušet pekany v ještě trochu jiné formě, ochutnejte náš GRIZLY pekanový krém.
Para ořechy
Oproti ostatním ořechům vynikají para ořechy, známé také jako brazilské, v jedné zásadní věci – jsou opravdu štědrým zdrojem selenu. Tento silný antioxidant je pro naše tělo důležitý, protože podporuje správné fungování imunitního systému a přispívá ke správné kondici pokožky, vlasů a nehtů. Vliv má také na mozek, přesněji řečeno chrání mozkové buňky. Nicméně selen není jediným minerálem vyskytujícím se v para oříšcích. Určitě stojí za zmínku ještě fosfor, hořčík nebo zinek. Ovšem pozor! S konzumací para ořechů to nepřehánějte! Na to, abyste naplnili denní dávku selenu, vám budou stačit dva až tři para oříšky. Mimochodem, jak vypadá předávkování para ořechy, jsme rozebrali tady.
Makadamiové ořechy
Hned ve třech kategoriích s přehledem kralují na prvním místě. Jedná se o nejdražší a nejtučnější ořechy s nejtvrdší skořápkou. Ač jsou opravdovou kalorickou bombou, jejich konzumace se není třeba obávat. Obsahují totiž převážně zdravé tuky, které přispívají ke snížení rizika onemocnění srdce a cév. Mezi jejich další přednosti patří vysoký obsah vitamínu E nebo manganu. Ten se například podílí na správném růstu a vývoji organismu nebo na obnově kostí, pojivové tkáně a chrupavek. Víc se o makadamiových oříšcích dozvíte v našem článku.
Vlašské ořechy
Co se vám vybaví, když uvidíte vlašské oříšky? Nám jednoznačně Vánoce a mnoho druhů vánočního cukroví. Ovšem “vlašáky” nemusíte jíst pouze o vánočních svátcích, ba právě naopak! Není náhoda, že oříšky svým tvarem připomínají lidský mozek. Mají totiž na jeho fungování pozitivní vliv, a proto často bývají součástí různých studentských mixů a směsí, které kombinují oříšky a sušené ovoce. Jsou jako stvořené k uzobávání při učení nebo soustředěné práci. Kromě toho najdete ve vlašských oříšcích zdroj kvalitních bílkovin, kyseliny listové nebo vitamínů E, B1 a B6.
Piniové ořechy
Piniové oříšky bývají někdy označovány za kaviár mezi ořechy. A po právu, protože se jedná o vzácná jedlá semena borovic se zvláštní nasládlou až pryskyřičnou chutí. Oproti ostatním oříškům vás možná překvapí vyšší cenou, má však opodstatnění v jejich sklizni. Ta je totiž náročná na práci i čas, jelikož se piniové oříšky většinou sklízejí ručně a než k tomu vůbec dojde, musí se počkat zhruba 15 až 25 let. Takovou dobu totiž potřebují stromy k tomu, aby začaly produkovat semena. Ovšem čekání se rozhodně vyplatí! Piniové oříšky jsou bohatým zdrojem vitamínu E, který je označován za silný antioxidant. Ochraňuje naše tělo před volnými radikály a přispívá k ochraně srdeční svaloviny před poškozením. Zároveň v piniových oříšcích získáte zdroj bílkovin, vlákniny, mědi nebo zinku.
Utekl vám 1. díl našeho oříškového seriálu? Nevadí, v klidu si ho můžete přečíst zde. Dozvíte se v něm, proč je dobré zařadit do svého jídelníčku kešu, mandle, pistácie, arašídy a lískové oříšky.