Na první pohled možná méně známé oříšky krásně křupou a po prvním ochutnání si vás ihned získají lahodnou máslovou chutí. Co jsou zač a kde se pěstují? Rádi vám to prozradíme.
Královská pochoutka
S nadsázkou řečeno můžeme makadamiové oříšky označit za krále ořechové říše. Hned ve třech skupinách totiž s přehledem trůní na prvním místě. Jde o nejtučnější a nejdražší ořechy s údajně nejtvrdší skořápkou. Možná vás při zmínce o prvenství mezi nejtučnějšími ořechy napadá, že makadamiové oříšky nemusí být až tolik zdravé. Opak je ale pravdou. Bavíme se tu totiž o mononenasycených tucích snižujících riziko onemocnění srdce a cév. Zároveň tyto zdravé tuky pomáhají snižovat úroveň „špatného“ LDL cholesterolu a naopak zvyšovat úroveň toho „dobrého“ s označením HDL.
Makadamiové oříšky a naše zdraví
Plynule se dostáváme k otázce, co za zdraví prospěšné látky makadamy vlastně obsahují? Je toho hodně. Pokud je zařadíte do svého jídelníčku, zajistíte svému tělu pravidelný přísun vitamínu A, vitamínů skupiny B a vitamínu E, který je silným antioxidantem. Ve spolupráci s mastnými kyselinami pak přispívá například k hydrataci pokožky. Konzumací makadamů také doplníte tolik potřebné železo, vápník, zinek, hořčík, ale také měď, fosfor nebo draslík.
Makadamiové oříšky jsou velice chutné, vynikají sladkou, máslovo-smetanovou chutí a příjemně křupou. Nejlepší jsou jen tak na chuť, nicméně je můžete přidat třeba do snídaňové kaše nebo do ovocné svačinové misky. Kromě toho lze makadamiové ořechy také opražit, případně sáhnout třeba po jejich solené pražené variantě. Ty z vás, kteří hledají alternativu ke klasickému mléku, bude určitě zajímat, že z makadamiových oříšků se dá vytvořit domácí bezlepkové a bezlaktózové mléko.
Makadamiové oříšky však nejsou pouze na jídlo, vyrábí se z nich například makadamiový olej, který má blahodárné účinky na naši pokožku.
Jazykové okénko
Makadamiové oříšky můžeme znát také jako makadamy, makadamové ořechy nebo dokonce makadamské ořechy. Ovšem pozor! Podle pravidel českého pravopisu je správně pouze tvar makadamiové ořechy. Přídavné jméno makadamový existuje také, ale jedná se o druh povrchu vozovky.
Kde se makadamiové ořechy pěstují?
Vypěstovat takový chutný makadamiový oříšek je docela věda. Své o tom ví zakladatel GRIZLY Dominik, který se vydal na dlouhou cestu za našimi africkými dodavateli do keňského pohoří Taita Hills. Právě tady, poměrně vysoko v horách, se nachází makadamiová farma, odkud vozíme naše GRIZLY makadamiové oříšky. Na farmě roste přes 200 stromů s názvem makadamie celolistá, přičemž každý z nich vyprodukuje zhruba 100 kg ořechů.
Sazeničky stromů se k místním farmářům dostanou prostřednictvím slovensko-keňské společnosti, přičemž samotné pěstování už mají na starosti farmáři a jejich šikovné ruce. Jelikož naše dodavatele dobře známe, za kvalitou dovážených makadamiových oříšků si stojíme.
Jak probíhá sklizeň?
Než takový makadamiový ořech dozraje, chvíli to trvá, zhruba 5 až 7 měsíců. Zrání je postupné, stejně jako sklizeň. Zralý makadamiový oříšek se pozná tak, že prostě a jednoduše spadne ze stromu na zem, kde ho farmáři následně sklidí. V úvodu jsme zmiňovali, že skořápka makadamiového oříšku je velmi tvrdá a rozlousknout ji není tak jednoduché – s obyčejným louskáčkem na ořechy byste moc parády nenadělali. Třeba naši farmáři používají k rozlousknutí speciální nářezové pily. Jsou to zkrátka tvrďáci! Jak farmáři, tak makadamiové oříšky.
Věděli jste, že…
…odstranění slupky makadamiového oříšku by mělo proběhnout do 24 hodin po sklizni, aby nedošlo ke znehodnocení kvality jádra? Slupka totiž obsahuje poměrně hodně cukru, kvůli kterému by se na oříšku mohla objevit plíseň. Také proto k louskání makadamioých ořechů dochází přímo na farmě, odkud pak putují na sušení.
Tak a teď už víte, odkud naše GRIZLY makadamiové ořechy pocházejí. Až přijdou k vám domů, doporučujeme je přesypat do vzduchotěsné nádoby – takto uskladněné vydrží při pokojové teplotě jeden až pět měsíců. Tak si nechte chutnat!