Kešu ořechy: Tajemství jejich původu i pěstování

Kešu ořechy: Tajemství jejich původu i pěstování

Kešu ořechy jsou lahodnou pochoutkou a významným zdrojem živin. Tyto exotické ořechy mají svůj původ v Jižní Americe, ale dnes jsou pěstovány v různých tropických regionech po celém světě. Jak roste kešu, jaké jsou klíčové faktory pro jeho pěstování a jak probíhá sklizeň? Pojďme se na to společně podívat.

Kešu ořechy jsou lahodnou pochoutkou a významným zdrojem živin. Tyto exotické plody mají svůj původ v Jižní Americe, ale dnes jsou pěstovány v různých tropických regionech po celém světě.

Jak a kde rostou kešu ořechy? Jaké jsou klíčové faktory pro jejich pěstování a jak probíhá sklizeň? Zjistěte o této superpotravině více!

Seznamte se s ledvinovníkem

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak kešu roste? Je plodem Ledvinovníku západního, stromu, který dorůstá až do výšky 12 metrů a své jméno získal právě díky charakteristickému tvaru kešu ořechů. V období sklizně jsou plody, takzvaná kešu jablíčka, žluto-oranžové až červené. Jak a kde ale rostou samotná kešu jádra – charakteristické půlměsíčky, které tak rádi konzumujeme? Ukrývají se uvnitř tvrdé nepoživatelné skořápky pod plodem.

Největší producenti kešu ořechů

Kvalita kešu oříšků závisí pochopitelně na vhodných podmínkách pro pěstování samotného ledvinovníku. Znalosti o tom, jak ledvinovník roste a jak o něj pečovat, jsou proto pro pěstitele zcela zásadní. Kešu stromům vyhovuje teplé a vlhké klima, proto se nejčastěji vyskytují v tropických oblastech.

Největším světovým producentem kešu ořechů je Brazílie, ale významné plantáže jsou i v Indii, ve slunečném Vietnamu a Africe, odkud pochází nejoblíbenější kešu našich zákazníků s označením ww320. A právě do Afriky, konkrétně do Keni, se vypravil zakladatel GRIZLY Dominik, aby se podíval za našimi africkými dodavateli kešu oříšků.

kesu_grizly_afrika

Kešu ww320 je označení kvality a velikosti – číslo „320“ značí nadprůměrnou velikost (přesně to znamená, že v jedné libře najdeme 320 celých jader) a označení „ww“ je zkratkou anglického výrazu „whole white“, který označuje celá bílá (nepopálená) kešu jádra.

Jak se pěstují kešu ořechy?

Pěstování kešu ořechů vyžaduje pečlivou péči a pozornost. Zemědělci musí vybrat vhodné místo s teplým a vlhkým klimatem. Kešu stromy preferují dobře odvodněnou půdu – přemokření jim škodí. Sazenice se vysazují do půdy, a jakmile dorostou do výšky kolem 1 metru, provádí se první ořez. Pravidelné zavlažování a hnojení jsou klíčové, aby byl kešu strom zdravý a produktivní. Sazeničky stromů získávají farmáři od slovensko-keňské společnosti, samotné pěstování je pak už v jejich šikovných rukou. Tím, že naše dodavatele dobře známe, si za kvalitou dovážených kešu oříšků stojíme.

Jak se kešu ořechy sklízí?

Sklizeň kešu není tak snadná jako u jiných ořechů. Jejich skořápka je totiž jedovatá a způsobuje podráždění pokožky. Zemědělci musí při sklizni používat ochranné rukavice a další pomůcky. Po sklizni jsou ořechy sušeny na slunci, což snižuje obsah vlhkosti a pomáhá oddálit jejich žluknutí.

Až si zase příště budete pochutnávat na těchto charakteristických plodech, budete už vědět, jak a kde kešu oříšky rostou a o jak vzácnou potravinu plnou vitamínů a minerálů se jedná. Pokud se však o této superpotravině chcete dozvědět ještě více, podívejte se na náš článek, kde najdete 33 zajímavých faktů o kešu.

Ať už je rádi jíte samotné, nebo je přidáváte do svých oblíbených receptů (zkuste například recept lesní houby na víně s kešu ořechy nebo si udělejte domácí zmrzlinu z kešu ořechů), u nás kešu oříšky nakoupíte vždy v té nejlepší kvalitě!

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!