Lyofilizované ovoce: Co to je a čím vás okouzlí?

Lyofilizované ovoce: Co to je a čím vás okouzlí?

Objevte kouzlo lyofilizovaného, tedy mrazem sušeného, ovoce! Podobně jako to čerstvé je voňavé, plné vitamínů, minerálů a navíc krásně křupe.

Mrazem sušené ovoce je, podobně jako to čerstvé, voňavé, plné chuti, vitamínů a minerálů. Krásně křupe a v dobře uzavřené nádobě vydrží opravdu dlouho.

Sušené ovoce minimálně jednou za svůj život určitě ochutnal každý z nás. Troufneme si ovšem odhadnout, že ve většině případů se jednalo o ovoce sušené teplem – třeba to, které jste si usušili ve své domácí sušičce. Takové ovoce je sice chutné, ale přijde o svůj původní tvar a zbarvení. Oproti tomu sušení mrazem, tedy lyofilizace, zachovává tvar, strukturu i barvu jednotlivých kousků ovoce, a také významně prodlouží jeho trvanlivost. Zaujalo vás to? Nás také, a proto jsme sepsali krátkého průvodce světem lyofilizovaného ovoce.

Z procesu lyofilizace vás bude mrazit

Úplně na začátek si pojďme objasnit, jak vlastně taková lyofilizace funguje. Vybraný druh ovoce se nejprve zmrazí při teplotách hluboko pod bodem mrazu, většinou jde o rozmezí od -50 do -100 °C. Lyofilizace chce čas, hodně času, jedná se totiž o pomalé mrazení, které zabere klidně celý den nebo den a půl. Surovina musí být skrz na skrz promrzlá, kdyby v ní zůstaly jen malinké částice vody, začaly by se při nízkém tlaků vařit, a to by dalo vzniknout páře, která by následně ovoce roztrhala.


Druhým krokem na mrazivé pouti je paradoxně primární sušení probíhající ve vakuu. Dochází při něm ke snižování tlaku a naopak zvyšování teploty. Opět se jedná o velmi pomalý proces trvající několik hodin, ovoce při něm přijde až o 95 % vody.


Třetí zastávkou na cestě k mrazivě dobrému lyo ovoci je sekundární sušení. To má za úkol odstranit zbývající molekuly vody, které se mohou držet na povrchu plodů. Na konci sušení ovoce obsahuje jen 1 až 4 % vody a stává se z něj ta křehká a lehká svačina plná chuti.


Čistá chuť přírody

Jak už jsme zmiňovali, jednou z hlavních předností mrazem sušeného ovoce je fakt, že si zachovává všechny vitamíny a minerály jako jeho čerství kolegové. Stejně tak nepřichází o svou chuť, vůni a barvu. Je to zkrátka jako kdybyste se vydali na cestu časem – ovoce chutná jako čerstvé, i když od jeho sklizně uplynul nějaký čas.


Jelikož lyo ovoce postrádá vodu, mezi jeho další výhody určitě patří nízká hmotnost. S absencí vody se ovšem pojí ještě jeden fakt. Při konzumaci mrazem sušeného ovoce si dejte pozor, kolik ho vlastně sníte. I zdánlivě malá hrstka lyo ovoce má totiž stejné nutriční hodnoty jako hrst toho čerstvého.

Lyofilizované ovoce si potrpí na správné skladování – jen tak vydrží ve vaší domácnosti opravdu dlouho. Nejdůležitější je, aby mrazem sušené ovoce nezvlhlo. Přišlo by totiž o svoji křupavost. Radíme ho proto skladovat při pokojové teplotě v dobře uzavíratelné nádobě.    

         

Tohle lyo ovoce musíte rozhodně ochutnat

U nás v GRIZLY máme ovoce sušené mrazem hodně rádi, však v naší nabídce najdete hned několik druhů. Do vašeho výběru toho nejlepšího lyofilizovaného ovoce vám samozřejmě mluvit nemůžeme, nicméně pár tipů na hitovky z lyo světa bychom měli:

Lyo jahody v XXL balení

Křupavé lyo jahody balíme do krásného obalu, který je znovuuzavíratelný, takže neztratí nic ze svojí křupavosti a čerstvosti. Patří mezi bohatý zdroj vitamínu C nebo vlákniny a sáhnout po nich mohou také diabetici, protože mají nízký glykemický index.

Lyofilizované maliny

Suší se vcelku a díky tomu nabídnou vašemu tělu hned několik důležitých látek. Máme na mysli například zinek, který se u malin nachází převážně v semínkách. Kromě toho jsou lyo maliny zásobárnou vápníku, fosforu, železa nebo vitamínu B a C.

Mrazem sušené mango

Ve velkém balení máme v GRIZLY i lyofilizované mango. Určitě se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku, protože obsahuje draslík, vitamín E a C a vitamíny skupiny B. Kousky lyo manga jsou samozřejmě skvělé jen tak na chuť, obstojí ale také jako sladká přísada do jogurtu nebo kaše.

Lyo šestka

Ideální volba pro všechny váhající. Nemusíte se rozhodovat, které lyo ovoce vyzkoušíte jako první, ochutnáte jich rovnou šest naráz! V našem křupavém mixu najdete kousky lyo manga, malin, ananasu, banánu, jahod a broskví. 

Křupavá chuť exotiky

V lyofilizované podobě můžete vyzkoušet také exotičtější kousky ovoce. Oku i chuťovým buňkám lahodící jsou například mrazem sušené plátky fíků. Obsahují nerafinované cukry, takže se promění v okamžitý zdroj energie. Ochutnat můžete rovněž lyofilizované dračí ovoce, kterému se někdy přezdívá jahodová hruška. Chuťově se nejvíce blíží angreštu a vodnímu melounu.



Autorka článku

Martina Minaříková

Od té doby, co jsem se naučila psát, vlastně nic jiného nedělám. Nejdřív jsem psala slohovky ve škole, pak seminárky na vysoké a teď mám vlastně velké štěstí, že se psaní tak trochu stalo mojí prací. Píšu o všem, o čem se dá, ale momentálně jsem až po uši ve světě oříšků, sušeného ovoce a ořechových krémů.

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!

Související články

Recepty z mandlové mouky – křehké mandlové Amaretti

Recepty z mandlové mouky – křehké mandlové Amaretti

Je načase oprášit pečící výbavu, naleštit váleček a pustit se do pečení. Začněte letos tímto netradičním druhem cukroví.

Recepty z mandlové mouky – čokoládový lava cake

Recepty z mandlové mouky – čokoládový lava cake

Famózní čokoládový fondán nebo-li lava cake okouzlí nejen vás, ale i vaše blízké. S pomocí našeho receptu ho přitom vyčarujete během pár chvil.

Čím si vás získají naše ořechová másla a krémy?

Čím si vás získají naše ořechová másla a krémy?

Jednoznačně chutí, svým nutričním složením, a hlavně nepřeberným množstvím způsobů, jak je v kuchyni využít.