V poslední době se to na internetu jen hemží „zaručenými” zprávami, ve kterých se mimo jiné píše, že produkty označené logem zelené žabky obsahují přidaný hmyz nebo chemické látky a je potřeba se jich ihned zbavit. TO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NENÍ PRAVDA! Nenechte se prosím nachytat, podobné zprávy jsou totiž tzv. hoaxem. V češtině pro to máme termín poplašná zpráva, tedy zpráva, jejíž sdělení se zakládá na používání polopravd, mystifikací a lží. V příjemci má vyvolat strach a obavu o své zdraví.
Žabka na obalu je dobré znamení
Předně je třeba říci, že také v naší nabídce se objevuje mnoho produktů, které žabku na obalu mají. A je to jedině dobře! Logo s zelenou žabkou v kruhu totiž patří mezinárodní neziskové organizaci Rainforest Alliance, která má za cíl ochranu životního prostředí a lidských práv pracovníků. Její vznik se datuje do New Yorku roku 1987 a od té doby se zaměřuje na zlepšení života farmářů a lesních komunit spolu s ochranou přírody.
Pokud se vám do rukou dostane produkt s tímto logem, můžete si být jisti, že pochází z farmy, lesní komunity nebo podniku, který splňuje přísné standardy udržitelnosti, případně že obsahuje složky, které byly takto získány. Určitě vás napadá otázka, co si pod tím konkrétně představit? Tak například farmy mají povinnost udržovat přírodní lesní porost v takovém stavu, aby 40 % plochy bylo zastíněno. Zemědělcům je zakázáno upravovat přírodní vodní cesty a naprostou samozřejmostí je zákaz dětské práce, stanovení maximální týdenní pracovní doby nebo odpovídající platové ohodnocení.
U farmářů i továren, které logo na své obaly umisťují, provádí organizace každoroční přísné audity. Schvalováním procházejí také všechny obaly a komunikační materiály daných výrobců. Nejčastěji pak logo žabky objevíte na obalech kakaa, kávy, čokolády, čaji, banánech nebo oříšků. Vyskytnout se může i na sušenkách, cereáliích s čokoládou či nanucích.
Dobrá rada na závěr
Důkladně si ověřujte, z jakých zdrojů k vám informace proudí (a nemusí se jednat pouze o problematiku žabky na obalu). Pokud často čerpáte poznatky ze sociálních sítí nebo e-mailové pošty, zkuste si nově nabyté vědomosti ověřit i na jiných informačních kanálech. Mohou to být zpravodajské servery nebo třeba webové stránky daných institucí. My jsme například při psaní tohoto článku čerpali ze stránek Státní zemědělské a potravinářské inspekce.