Každý z nás touží být zdravý a krásný. Není to však jen o pohybu a zdravém stravování, někdy je třeba sáhnout také po různých výživových doplňcích. Jedním z těch nejlepších je bezpochyby kolagen, který se stále častěji dostává do povědomí široké skupiny obyvatelstva.
Kolagen bývá často vnímán jako výživový doplněk. Věděli jste však, že je to nejrozšířenější bílkovina v našem těle? Kolagen se přitom nachází v pojivových tkáních, ve kterých sehrává několik důležitých úloh a funkcí. Váže vodu, díky čemuž dodává pokožce pružnost a pevnost. Zároveň je neoddělitelnou součástí keratinu, tedy bílkoviny potřebné k udržení zdravých vlasů a nehtů.
Co je to kolagen
Možná jste si všimli, že vaše pokožka už není tak pevná. Možná se na ní častěji, než byste chtěli, vytvářejí pigmentové skvrny nebo si začínáte všímat přibývajících vrásek. Není to vaše vina, každý z nás stárne. Určitě vás už napadlo, že byste to stárnutí nejraději trošku pozastavili. Není problém! Vsaďte na kolagen! Navíc díky němu zlepšíte svůj celkový zdravotní stav do následujících let.
Mimochodem, kolagen nepůsobí jen navenek, ale i uvnitř. Jeho obsah v chrupavce pomáhá absorbovat silné nárazy a naše klouby tak zůstávají v bezpečí. Posiluje také odolnost šlach a kostí, pomáhá předcházet artritidě a dalším degenerativním onemocněním kloubů.
Kdy bychom měli užívat kolagen
Málokdo ví, že lidské tělo dokáže kolagen samo vyprodukovat. Faktem ale je, že spolu s přibývající roky se schopnost tvorby kolagenu v těle zpomaluje a snižuje. Jak si ovšem ukážeme na konkrétních příkladech, jeho nedostatek není radno podceňovat. Dobrou volbou je užívání kolagenu ve formě výživových doplňků – prášků do vody neboli tzv. drinků, tablet či chutných gumových bonbonů. U nás v Grizly máme skladem všechny typy, stačí si jen vybrat.
Vzhledem ke zpomalující se tvorbě kolagenu v těle převládá v odborných kruzích názor, že by výživové doplňky s kolagenem měli začít užívat osoby ve věku přibližně 25 let života.
Jaký kolagen známe
Tentokrát nás nebudou zajímat formy a podoby kolagenu, ale jeho základní typy. Nejčastěji se totiž na trhu setkáme s třemi – hovězím, vepřovým a mořským kolagenem. Každý z nich má přitom svoje specifické vlastnosti. Hovězí kolagen bojuje s bolestí kloubů a snižuje riziko osteoporózy, vepřový se stará o pevnost vazivových tkání. My se však zaměříme na mořský kolagen.
Co je mořský kolagen
Mořský kolagen můžete na trhu často najít také pod označením rybí kolagen. Důvod je prostý – získává se z kostí a kůži mořských ryb. Standardně jsou na to využíváni lososi, tuňáci či tilápie. Pokud však natrefíte na mořský kolagen z jiných ryb, těžkou hlavu si z toho dělat nemusíte. Podstatou totiž je, že takovýto kolagen je rychle a lehce vstřebatelný a disponuje nízkou molekulovou hmotností. Díky tomu není mořský kolagen vhodný jen pro kosti a klouby, ale také pro zachování zdravé a pevné pokožky.
Mořský kolagen je komplexním řešením pro udržení zdravého těla zvenku i zevnitř. Je bohatý na aminokyseliny, například hydroxyprolín, důležitou složku na produkci kolagenu v buňkách. Přítomný arginin zase stimuluje imunitní systém a pomáhá s rychlejším hojením povrchových zranění.
Obrovskou výhodou mořského kolagenu je fakt, že je hypoalergenní. V rámci jeho vedlejších účinků se tak setkáte s minimálním rizikem alergické reakce, a to v porovnání s ostatními druhy kolagenů (vepřový a hovězí).
Jaké jsou funkce mořského kolagenu
Už jsme několikrát zmínili, že mořský (respektive rybí) kolagen je typický svou nízkou molekulovou hmotností a rychlou vstřebatelností do kožního vaziva. To s sebou přináší více užitečných funkcí:
1. Chrání pokožku před silnými slunečními paprsky
Mořský kolagen chrání kůži před ultrafialovým zářením, díky čemuž pomáhá předcházet tvorbě pigmentových skvrn a spálení pokožky. Napomáhá k zisku přirozeného opálení a prodlužuje jeho trvání.
2. Posiluje pevnost a pružnost pokožky
Udržuje ji hydratovanou během horkých letních i studených zimních dní. Díky tomu pomáhá redukovat vrásky a linky na pokožce.
3. Podporuje hojení ran
Zásluhou vysoké míry argininu se mořský kolagen stará o rychlé a bezproblémové hojení povrchových zranění.