Ruku na srdce, čerstvě upečený chleba s plátkem šunky je na snídani sice příjemný, ale stále dokola ho člověk také jíst nemůže. Co takhle zkusit změnu a pro jednou ho nahradit miskou zdravé granoly s oříšky a ovocem? Mimochodem, granola je krásným příkladem toho, že zdravé jídlo nemusí být jen výživné, ale také moc dobré.
Slovo granola vzniklo vlastně náhodou. Jako první nabízel granolu v podobě ovesných vloček s grahamovou moukou lékař James Caleb Jackson svým hostům v sanatoriu. Tehdy jí říkal granula. O pár let později vymyslel podobný recept dnes už slavný výrobce obilovin John Harvey Kellogg. Aby se nedostal do sporů s Jamesem, pojmenoval svůj výtvor granola.
Co je granola
Mnozí z vás na první pohled rozdíl mezi granolou a müsli zřejmě nepoznají. A je to úplně v pořádku, protože ve své podstatě jsou si obě jídla velmi podobná. Müsli i granola vycházejí z celozrnného, případně ovesného základu. Nejzásadnější odlišnost spočívá ve způsobu přípravy. Zatímco müsli se jí syrové, granola se podává tepelně upravená – konkrétně upečená.
Postup je přitom mimořádně jednoduchý. Celozrnný či ovesný základ je v prvním kroku potřeba doplnit o tuk. Ne však jen tak ledajaký, výborně se na to hodí například trochu kokosového oleje, který vločkám propůjčí svou jedinečnou chuť i aroma. Vzniklá směs se následně ještě přelije medem a dá se zapéct.
Možná jste si všimli, že během přípravy granoly jsme nezmínili žádné ovoce ani oříšky. Je to úplně v pořádku, nezapomněli jsme na ně. Obyčejně je však granola „čistější” jako müsli, proto je při jejím pečení každá další složka zbytečná. Všechno se přidá v momentě, kdy je granola hotová. Tehdy si ji můžete doplnit například jahodami nebo jiným lyofilizovaným ovocem.
Jak se k nám granola dostala
O granole se v našich končinách poměrně dlouho nemluvilo. Nebylo to však proto, že by neexistovala. Jednoduše jsme preferovali jiné podoby ovesné směsi, například už mnohokrát zmiňované müsli. V Americe však granolu znají už dvě století. Objevil ji doktor a nutriční odborník James Caleb z New Yorku.
Doktor Caleb dobře poznal prospěšnost živin v granole. Proto se rozhodl, že z ní udělá součást léčebné terapie v koupelích, kde pomáhal svým klientům překlenout nejrůznější druhy onemocnění. Jackson rychle zjistil, že živiny v granole skutečně přispívají ke správnému fungování těla.
Jak vybrat nejlepší granolu
Už víte, z čeho se granola skládá a jaký je její původ. Pojďme se však společně podívat, jak na trhu odlišit kvalitní granolu od její nezdravé napodobeniny. Pravá granola by měla disponovat minimem surovin. Pozor si dejte zejména na přítomnost dochucovadel, barviv a jiných chemických přísad. Ty nemají v granole rozhodně co dělat.
Vyzkoušet můžete například naši bezlepkovou oříškovou granolu s medem. Nejen že jsme k ní přidali kvalitní včelí med, ale dochutili jsme jí také trojkombinací výborných oříšků – kešu, mandlemi a pekanovými ořechy.
Neumíte si představit svůj život bez čokolády? Nemějte žádné výčitky, my také ne! Proto jsme pro vás namíchali čokoládovou granolu s borůvkami, které vás zasytí a potěší kdykoli během dne. Kvalitní kokosový olej a javorový sirup tentokrát doplňují tři druhy hořké čokolády z Belgie a Peru nebo vanilkový extrakt Bourbon Madagascar. Dokonalou kombinaci podtrhuje přítomnost mrazem sušených borůvek, zdroje karotenu, vlákniny, vitamínu C a vápníku.
Pokud patříte mezi milovníky jahod, určitě budete mít radost z naší bezlepkové jahodové granoly. Kromě lyofilizovaných jahod jsme do ní přidali kokosové plátky, kešu oříšky a med.
GRIZLY TIP 👉 Rádi byste si ve svém domě vykouzlili vánoční atmosféru? Není problém. Naše vánoční granola vás rázem přenese do Santovy vesničky na severu Finska. Jakmile balení otevřete, ovane vás vůně čokolády, skořice, perníkového koření a sušených jablek. A ta chuť… Ta se nedá popsat, to se musí zažít! Mimochodem, vánoční Grizly granola je skvělá také jako jedlý dárek pro vaše blízké. Zabalili jsme ji totiž do krásné dózy se svátečním motivem, který pod stromečkem rozhodně potěší.