Zásobte se energií pro své vytrvalostní aktivity

Zásobte se energií pro své vytrvalostní aktivity

Doporučíme vám to nejlepší pro vytrvalostní sporty, aby vám v průběhu nedošla energie a vy se vždy úspěšně dostali do cíle.

Potřebujete, aby vám energie vydržela delší dobu? Pak jste tady správně! Doporučíme vám to nejlepší pro vytrvalostní sporty, aby vám v průběhu nedošla energie a vy se vždy úspěšně dostali do cíle. Nejdříve si však vysvětlíme, co to ta vytrvalostní aktivita je a jak se liší od silové, a to především z hlediska doplňování energie.

Co jsou to vytrvalostní sporty?

Pohybové aktivity dělíme na dvě základní skupiny – vytrvalostní a silové. Toto rozdělení má svůj důvod, protože naše tělo musí fungovat jiným způsobem při zvedání těžkých závaží než při šlapání na kole. Hlavním rozdílem je zapojení svalových vláken. Zatímco u silového tréninku používáme rychlá svalová vlákna, u vytrvalostních sportů jsou to svalová vlákna pomalá. Výhodou pomalých svalových vláken je jejich větší výdrž a menší nároky na energii. 

Co vám dodá energii na dlouhých tratích?

Tak jako musíme dodávat tělu energii na bazální funkce, jako jsou tlukot srdce, trávení apod., je nutné pokrýt i výdaje navíc. Ať už je to procházka v parku nebo jízda na kole, naše tělo bude vždy vyžadovat palivo. V případě nedostatku zdrojů umí sáhnout po rezervách. Ty jsou uložené v tuku, kterého se obvykle chceme zbavit. Nechtěným důsledkem je ale i „spalování“ vlastní svalové hmoty. Proto bychom neměli u sportu hladovět.

Naprosto nezbytným palivem jsou cukry (sacharidy). Ty mohou být jednoduché nebo složené (polysacharidy). U vytrvalostních aktivit nás budou zajímat právě polysacharidy. Už den před plánovanou aktivitou je dobré si dopřát potraviny, které tyto složené cukry obsahují. Udělejte si na večeři třeba celozrnné těstoviny nebo sáhněte po jakékoliv obilovině. Na snídani si dejte ovesnou, jáhlovou nebo pohankovou kaši. Cukry následně doplňujte i během aktivity. Doporučujeme sušené ovoce, především pak datle, které obsahují zároveň i důležité minerály. Případně zvolte některou z tyčinek – například naši Grizly Raw Bar, která se vejde i do té nejmenší kapsičky.

Dalším zdrojem energie pro dlouhé aktivity mohou být tuky. Ty se dlouho tráví a zásobují nás tak energií delší dobu. Doplňte večerní těstoviny o olivový olej, ranní kaši o oříšky a během aktivity se nebojte sáhnout po kešu nebo arašídech. Velmi dobrou variantou jsou i oříškové krémy. Ten v tubě si můžete vzít s sebou a využít ho po cestě.

Poslední důležitou složkou stravy jsou bílkoviny. Ty bychom měli doplnit v případě, že je naše aktivita opravdu dlouhá a náročná. Po určité době svalům nebude stačit jen cukr, ale budou potřebovat i stavební prvky pro svou opravu (regeneraci). Bílkoviny najdete v oříšcích, například v arašídech nebo v mandlích. Sáhnout můžete také po sušeném mase nebo proteinové tyčince. Vždy myslete na to, že bílkoviny budete trávit delší dobu.

Banánové lívance se skořicí a tvarohem

Tyhle lívance neobsahují cukr a díky proteinu nám poskytnou kvalitní bílkoviny a spoustu dalších tělu prospěšných látek.

Na recept >>

Jak na sladkou, ale zdravou snídani?

Přinášíme vám jednoduché tipy, díky kterým bude vaše snídaně zdravější, výživnější a zasytí vás na delší dobu. Na článek se můžete podívat tady.


Jak je to s doplňky stravy?

Pokud chcete od svého těla výkony, na které není zvyklé, nebo jsou pro něj velmi náročné, určitě po chvíli ucítíte únavu. Při náročných aktivitách naše tělo spotřebovává mnoho zdrojů, které je občas těžké doplnit. Na prvním místě je, především za teplého počasí, sodík. K jeho doplnění stačí obyčejná kuchyňská sůl. Zkuste proto zvolit solené oříšky, například arašídy. V případě, že chcete sodík doplňovat preventivně, sáhněte po tabletách.

Dalším nezbytným minerálem je hořčík. Ten najdeme třeba v kešu, mandlích, v luštěninách nebo kakau. Pokud ho chcete brát preventivně, zvolte doplňky s dlouhou dobou nástupu. Existují však i velmi rychlé varianty hořčíku v malých lahvičkách, které se hodí ve chvíli, kdy vás při aktivitě přepadne křeč.

Pokud chcete podpořit regeneraci svalů, vyzkoušejte volné aminokyseliny BCAA. Užívají se ve formě tablet nebo nápoje před výkonem, případně bezprostředně po něm a slouží k rychlé obnově poškozených svalových vláken

 

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!