Magazín

Višňový RAW dort

Višňový RAW dort

Mlsejte bez omezení a výčitek! Na tomto skvělém višňovém dortu si pochutnají úplně všichni – a je jedno, jestli vyznáváte veganský způsob stravování nebo patříte mezi celiaky či osoby držící bezlaktózovou dietu.

Veganství: Co to znamená a jak na něj?

Veganství: Co to znamená a jak na něj?

Veganství se stává stále populárnějším způsobem stravování i životního stylu. Nejde však jen o výběr potravin, ale o komplexní filozofii, která se snaží minimalizovat utrpení zvířat a dopad na životní prostředí.

Bezlepkové marokánky

Bezlepkové marokánky

Máte rádi marokánky? My také! Proto jsme se rozhodli s vámi sdílet recept na jejich možná netradiční verzi – bez lepku a bez přidaného cukru.

Co je ořechová mouka a hlavní druhy

Co je ořechová mouka a hlavní druhy

Vyzkoušejte oříškovou alternativu běžných pšeničných mouk a užijte si jejich jedinečnou chuť a jemnost. Díky nim může sezóna zdravého pečení a nekonečného mlsání trvat vlastně nepřetržitě, nejen na Vánoce nebo Velikonoce.

TOP 5 účinků kombuchy na naše zdraví

TOP 5 účinků kombuchy na naše zdraví

Zázračný nápoj, který stále častěji dobývá kuchyně vyznavačů zdravého životního stylu i pulty supermarketů. Není však kombucha jako kombucha. A co vlastně kombucha je? Všechno si podrobně vysvětlíme v následujícím článku.

Bezlepková pistáciová roláda

Bezlepková pistáciová roláda

Pojďte si společně s námi vyrobit vynikající pistáciovou roládu s lyofilizovanými malinami. Pustit se do ní mohou i celiaci, protože se peče z bezlepkové pistáciové mouky.

Kurkuma latte

Kurkuma latte

Vyzkoušejte náš recept na lahodné kurkuma latte nebo-li zlaté mléko, které zahřeje a posílí vaši imunitu.

Arašídový dort

Arašídový dort

Na tomhle dortu si pochutnáte vy i celé vaše široké okolí – když na něj ovšem zbyde. Kombinaci arašídů a čokolády totiž odolá jen málokdo. Navíc si arašídový dort připravíte během chvíle.

Pistáciový chlebíček

Pistáciový chlebíček

Takový banánový chlebíček určitě znáte všichni. Co ale tentokrát vyzkoušet pistáciový? S bílou čokoládou, borůvkami a domácím pistáciovým krémem se promění v neodolatelnou dobrotu.

Jahodové kostky

Jahodové kostky

Lahodný koláč ze špaldové mouky s vrstvou sladkého pudinku a jahod potěší každého milovníka ovocných chutí.

Letní bowl s tuňákem

Letní bowl s tuňákem

Léto je ideální čas na lehká a svěží jídla, která nás nejen zasytí, ale také osvěží. Jako třeba náš letní bowl s tuňákem Calvo.

Mangový drink

Mangový drink

Osvěžující mangový drink přímo voní létem! Jeho příprava vám zabere doslova pár vteřin, naopak radost z něho potrvá dlouho.

Kakao se prudce zdražuje

Kakao se prudce zdražuje

Možná jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, ze cena kakaa letí rychlým tempem nahoru. Následkem toho je zvyšování cen čokolády a dalších čokoládových dobrot. Co za tím stojí?

Zelené rizoto

Zelené rizoto

Každý rok se v období Velikonoc objeví zásadní otázka: Co vařit na Zelený čtvrtek? Zkuste experimentovat a vyzkoušejte zelené rizoto!

Mazanec se sušenými meruňkami

Mazanec se sušenými meruňkami

Velikonoce jsou doslova za dveřmi, proto je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, jaké dobroty budou zdobit váš sváteční stůl. Zkuste letos vsadit na mazanec se sušenými meruňkami.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek

Beránek na velikonoční stůl jednoznačně patří. Peče se z různých těst, my si dnes ukážeme recept, ve které mimo jiné figuruje také mandlová mouka.

Rýžový pilaf

Rýžový pilaf

Základ pokrmu jménem pilaf tvoří rýže, která se většinou restuje na oleji s cibulí. My si dnes připravíme rýžový pilaf s rozinkami a mandlemi.

GRIZLY v novém kabátku, vlastně obalech

GRIZLY v novém kabátku, vlastně obalech

Už to chtělo změnu! Právě proto jsme GRIZLY dobroty začali postupně balit do zbrusu nových obalů. Kromě toho, že jsou opravdu krásné, mají také řadu dalších skvělých vlastností – jsou znovuuzavíratelné a pomáhají zachovat maximální kvalitu a čerstvost zabaleného produktu.

Božské mango

Božské mango

Mangu se přezdívá ovoce bohů a my nemůžeme jinak než souhlasit! Naše slaďoučké mango chutná opravdu božsky.

Zásobte se energií pro své vytrvalostní aktivity

Doporučíme vám to nejlepší pro vytrvalostní sporty, aby vám v průběhu nedošla energie a vy se vždy úspěšně dostali do cíle.

Potřebujete, aby vám energie vydržela delší dobu? Pak jste tady správně! Doporučíme vám to nejlepší pro vytrvalostní sporty, aby vám v průběhu nedošla energie a vy se vždy úspěšně dostali do cíle. Nejdříve si však vysvětlíme, co to ta vytrvalostní aktivita je a jak se liší od silové, a to především z hlediska doplňování energie.

Co jsou to vytrvalostní sporty?

Pohybové aktivity dělíme na dvě základní skupiny – vytrvalostní a silové. Toto rozdělení má svůj důvod, protože naše tělo musí fungovat jiným způsobem při zvedání těžkých závaží než při šlapání na kole. Hlavním rozdílem je zapojení svalových vláken. Zatímco u silového tréninku používáme rychlá svalová vlákna, u vytrvalostních sportů jsou to svalová vlákna pomalá. Výhodou pomalých svalových vláken je jejich větší výdrž a menší nároky na energii. 

Co vám dodá energii na dlouhých tratích?

Tak jako musíme dodávat tělu energii na bazální funkce, jako jsou tlukot srdce, trávení apod., je nutné pokrýt i výdaje navíc. Ať už je to procházka v parku nebo jízda na kole, naše tělo bude vždy vyžadovat palivo. V případě nedostatku zdrojů umí sáhnout po rezervách. Ty jsou uložené v tuku, kterého se obvykle chceme zbavit. Nechtěným důsledkem je ale i „spalování“ vlastní svalové hmoty. Proto bychom neměli u sportu hladovět.

Naprosto nezbytným palivem jsou cukry (sacharidy). Ty mohou být jednoduché nebo složené (polysacharidy). U vytrvalostních aktivit nás budou zajímat právě polysacharidy. Už den před plánovanou aktivitou je dobré si dopřát potraviny, které tyto složené cukry obsahují. Udělejte si na večeři třeba celozrnné těstoviny nebo sáhněte po jakékoliv obilovině. Na snídani si dejte ovesnou, jáhlovou nebo pohankovou kaši. Cukry následně doplňujte i během aktivity. Doporučujeme sušené ovoce, především pak datle, které obsahují zároveň i důležité minerály. Případně zvolte některou z tyčinek – například naši Grizly Raw Bar, která se vejde i do té nejmenší kapsičky.

Dalším zdrojem energie pro dlouhé aktivity mohou být tuky. Ty se dlouho tráví a zásobují nás tak energií delší dobu. Doplňte večerní těstoviny o olivový olej, ranní kaši o oříšky a během aktivity se nebojte sáhnout po kešu nebo arašídech. Velmi dobrou variantou jsou i oříškové krémy. Ten v tubě si můžete vzít s sebou a využít ho po cestě.

Poslední důležitou složkou stravy jsou bílkoviny. Ty bychom měli doplnit v případě, že je naše aktivita opravdu dlouhá a náročná. Po určité době svalům nebude stačit jen cukr, ale budou potřebovat i stavební prvky pro svou opravu (regeneraci). Bílkoviny najdete v oříšcích, například v arašídech nebo v mandlích. Sáhnout můžete také po sušeném mase nebo proteinové tyčince. Vždy myslete na to, že bílkoviny budete trávit delší dobu.

Banánové lívance se skořicí a tvarohem

Tyhle lívance neobsahují cukr a díky proteinu nám poskytnou kvalitní bílkoviny a spoustu dalších tělu prospěšných látek.

Na recept >>

Jak na sladkou, ale zdravou snídani?

Přinášíme vám jednoduché tipy, díky kterým bude vaše snídaně zdravější, výživnější a zasytí vás na delší dobu. Na článek se můžete podívat tady.


Jak je to s doplňky stravy?

Pokud chcete od svého těla výkony, na které není zvyklé, nebo jsou pro něj velmi náročné, určitě po chvíli ucítíte únavu. Při náročných aktivitách naše tělo spotřebovává mnoho zdrojů, které je občas těžké doplnit. Na prvním místě je, především za teplého počasí, sodík. K jeho doplnění stačí obyčejná kuchyňská sůl. Zkuste proto zvolit solené oříšky, například arašídy. V případě, že chcete sodík doplňovat preventivně, sáhněte po tabletách.

Dalším nezbytným minerálem je hořčík. Ten najdeme třeba v kešu, mandlích, v luštěninách nebo kakau. Pokud ho chcete brát preventivně, zvolte doplňky s dlouhou dobou nástupu. Existují však i velmi rychlé varianty hořčíku v malých lahvičkách, které se hodí ve chvíli, kdy vás při aktivitě přepadne křeč.

Pokud chcete podpořit regeneraci svalů, vyzkoušejte volné aminokyseliny BCAA. Užívají se ve formě tablet nebo nápoje před výkonem, případně bezprostředně po něm a slouží k rychlé obnově poškozených svalových vláken

 

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!