Ořechy patří mezi jedny z nejvýživnějších a nejzdravějších potravin vůbec. Existuje spousta druhů ořechů a jejich výživová hodnota i zdravotní účinky se druh od druhu liší, ale některé mají společné. Obecně obsahují hodně (zdravého) tuku, jsou bohaté na vitamín E a důležité minerály - hlavně hořčík a selen. Mají protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhají snížit hladinu škodlivého cholesterolu. To, že snižují riziko vzniku infarktu či mrtvice, potvrdila už řada studií.
Kvůli tomu už se vyplatí zařadit ořechy do každodenního jídelníčku, no ne? Jak si ořechy nejčastěji dopřáváte nejraději vy? Většina lidí je mlsá jen tak nebo je používá na pečení různých dezertů nebo do cukroví. V dnešním článku si ukážeme, co dalšího s nimi můžete v kuchyni vykouzlit.
Ořechové mléko nejen pro vegany
Ořechová mléka jsou skvělou náhradou toho klasického. Můžete je použít ve studené kuchyni i na vaření. Skvělé je na nich to, že si s nimi díky nespočtu druhů ořechů můžete vyhrát a mléko tak může mít pokaždé jinou chuť. Rostlinná mléka můžete jednoduše koupit nebo si jej ještě jednodušeji připravit doma. Budete potřebovat zhruba 200 g ořechů. Ty si přes noc nebo pár hodin předem namočíte a potom rozmixujete v litru vody, přecedíte a pak už vychutnáváte lahodné rostlinné mlíčko. Zbylou drť můžete použít na výrobu různých krekrů, sušenek nebo usušit jako ořechovou mouku.
Ořechové mléko ocení nejen vegani a alergici na laktózu, ale všichni, kteří chtějí svůj jídelníček trochu ozdravit nebo vyzkoušet nové suroviny.
Ořechová mouka nejen pro paleo dietu
Ořechová mouka se vyrábí z najemno namletých oříšků, v některých případech i odtučněných. Na trhu existuje spousta druhů od nejznámější kokosové až po pistáciovou. A vyrábí se i mouky ze semínek! Takovou mouku můžete použít místo té klasické na pečení, hodí se ale i pro přípravu různých sladkých kaší nebo raw dezertů. Na ořechovou mouku nedají také dopustit vyznavači paleo diety či celiaci. Koupíte ji již hotovou, ale můžete si ji vyrobit i sami. Stačí usušit drť, která vám zbyde po výrobě ořechového mléka a vzniklý prášek ještě jednou pomixovat do jemna.
Máslo z oříšků nejen na lžičku
Ořechových másel je nejspíš tolik druhů, kolik je na světě ořechů. Nejznámějším zástupcem je však bezesporu máslo z arašídů. Ořechová másla mají v kuchyni široké využití. Kromě toho, že většinou velice rychle zmizí jen tak po lžičce, tak si je můžete vychutnat ve slané i sladké kuchyni. Jsou skvělé do ranních kaší či smoothie, vyšleháte z nich dresing na salát i dip k asijským závitkům. Hodí se pro zjemnění chuti do polévek či omáček a připravíte z nich i topping na zmrzlinu. Poslouží také k rychlovýrobě ořechového mléka - rozmixujte lžíci ořechového másla s 200 ml vody a rychlé ořechové mléko je na světě :)!
Odemykání ořechů
V přírodě slouží semínka i ořechy k tomu, aby z nich vyrostla nová rostlina. Obsahují spoustu účinných látek, které pak budoucí rostlinka využije pro svůj růst. Tyto látky jsou v ořeších takzvaně uzamčené a čekají na splnění určitých podmínek, aby mohly naplnit svůj potenciál. Tou hlavní podmínkou pro odemknutí ořechů a výživných látek v nich je voda. Proto je ideální před konzumací semínka i ořechy dopředu namáčet. Potřebné množství ořechů nebo semínek dejte do misky, zalijte vodou a podle druhu nechte namáčet 6-24 hodin. Díky namáčení nabobtnají, změknou, jsou lépe stravitelné a mají mnohem lahodnější chuť - chutnají úplně jako čerstvé. Aktivované oříšky můžete rovnou sníst nebo je dobře vysušit v sušičce a uskladnit na další použití.
Prolinky: