Leden plný změn - udržitelná životospráva s Hedvikou

Leden plný změn - udržitelná životospráva s Hedvikou

S nutriční terapeutkou Hedvikou se podíváme jak na udržitelnou změnu ve výživě a které potraviny by neměly chybět ve vaší spíži.

Každý rok se v lednu začnou ze všech stran valit novoroční diety zahrnující omezování potravin, nízký příjem energie nebo přechod pouze na pytlíčky s instantním obsahem. Tento způsob redukce hmotnosti není dlouhodobě udržitelný a končí často hladem, bolestí hlavy, únavou a na závěr jojo efektem s pocitem selhání.

Lákavé programy jsou navíc propagované fotkami „před“ a „po“, u kterých ale nikdy nevíte, co se s člověkem stalo, když fotku „po“ vyfotil. Udržel si hmotnost? Musel se výrazně omezovat? Jaký to mělo dopad na životní styl a psychiku? Proto zbystřete, když vám někdo nabízí zázračný a převratný program. Nenechte si ani namluvit, že bolest hlavy, malátnost nebo třes je projevem „detoxikace“ a žádoucí stav při přechodu na striktnější životosprávu. Naopak se jedná o obranný mechanismus těla a projevy hypoglykémie, čímž se vám tělo snaží naznačit, že mu něco schází. Třeba jídlo.


Proto jsme se s GRIZLY rozhodli spojit síly a šířit osvětu, jak se dají novoroční rozhodnutí uchopit lépe, bez utrpení a s pozitivním výsledkem. A hlavně tak, abyste si našli svůj způsob a vlastní tempo s potravinami, které vám chutnají a jsou cenově dostupné. Změna životosprávy by měla probíhat postupně, s ohledem na váš váš aktuální jídelníček a životní tempo. Nemusíte si hned odepírat všechno, co jste měli rádi, důležité je najít kompromis, jak dosáhnout svého cíle s dostatkem energie na všechny ostatní aktivity. Díky tomu budou změny dlouhodobě udržitelné a povedou k vašemu cíli. 

Abychom vám usnadnili start na vaší zdravé cestě životem, připravili jsme pro vás seznam základních potravin, které by vám neměly chybět ve spíži a využijete je na každodenní vaření. Ať už máte v plánu hubnout nebo jen chcete vylepšit svůj jídelníček, s naší pomocí letos nebudete hladovět a navíc se budete cítit lépe.

V průběhu ledna se také můžete těšit na sérii článků, ve kterých vás seznámíme s důležitými informace ze světa výživy. Vysvětlíme si, jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem, což je důležitá informace pro všechny, kteří potřebují vedení, mají za sebou již několik neúspěšných pokusů o redukci hmotnosti, případně různá zdravotní omezení, ovlivňující jídelníček. Dále se zaměříme na „trendy diety“, na jakém principu (ne)fungují a jaká jsou jejich rizika. Ukážeme si, jak vypadá vyvážený jídelníčekjak začít, když jste úplný začátečník a čemu se naopak vyvarovat, aybste dosáhli udržitelných změn. 

Jídlem to nekončí. Při změně životosprávy je důležitá také psychická pohoda. Někdy nejde udělat změnu v jídelníčku, dokud neuděláte změnu ve vztahu ke svému tělu. Představíme si trochu jiné způsoby detekce vašeho zdraví, než je jen samotná hmotnost. Pochopení, jak tělo funguje, jaké má limity a především, že každý organismus reaguje jinak, vám může zásadně pomoci se navždy osvobodit z nekonečného kolečka restrikcí.

Letošní leden bude snad ten poslední, kdy něco „začínáte“. S naší pomocí totiž příští rok žádný nový začátek potřebovat nebudete.

Přečtěte si také:

Jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem?
9 trendů v hubnutí, které nejsou dlouhodobě udržitelné


 
 
Článek pro vás napsala nutriční terapeutrka Hedvika Jakešová | @nejenojidle_

Hedvika vystudovala Nutriční terapii na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, Výživové poradenství a sportovní diagnostiku a Wellness specialistu na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu PALESTRA.
Své klienty vede ke zdravému vztahu k jídlu, současně klade důraz na kombinaci vyvážené stravy a pohybu, protože společně snáze dovedou k udržitelným výsledkům.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!