Magazín

Cozonac: Středobod rumunské tradice

Cozonac: Středobod rumunské tradice

Cozonac, dezert, který nesmí chybět při žádné rumunské oslavě, je mnohem víc než jen sladkost – je symbolem štědré pohostinnosti a rodinných setkání. Tento voňavý a nadýchaný koláč s různorodými náplněmi z ořechů, kakaa, želé nebo sladkého tvarohu je stálicí na slavnostních stolech, přičemž každá verze odráží regionální chuťové preference a osobní úpravy kuchařů.

Paska: Srdce velikonoční tabule v rumunské tradici

Paska: Srdce velikonoční tabule v rumunské tradici

Paska není jen dezert, ale symbol znovuzrození a naděje. Je nepostradatelnou součástí velikonoční tabule, která odráží bohatství rumunské kulinářské tradice a ducha pospolitosti. Každý rok příprava a ochutnávání pasky spojuje rodiny a přátele, obnovuje duchovní i lidské vazby při oslavě nejposvátnějšího svátku křesťanství.

Višňový RAW dort

Višňový RAW dort

Mlsejte bez omezení a výčitek! Na tomto skvělém višňovém dortu si pochutnají úplně všichni – a je jedno, jestli vyznáváte veganský způsob stravování nebo patříte mezi celiaky či osoby držící bezlaktózovou dietu.

Veganství: Co to znamená a jak na něj?

Veganství: Co to znamená a jak na něj?

Veganství se stává stále populárnějším způsobem stravování i životního stylu. Nejde však jen o výběr potravin, ale o komplexní filozofii, která se snaží minimalizovat utrpení zvířat a dopad na životní prostředí.

Bezlepkové marokánky

Bezlepkové marokánky

Máte rádi marokánky? My také! Proto jsme se rozhodli s vámi sdílet recept na jejich možná netradiční verzi – bez lepku a bez přidaného cukru.

Co je ořechová mouka a hlavní druhy

Co je ořechová mouka a hlavní druhy

Vyzkoušejte oříškovou alternativu běžných pšeničných mouk a užijte si jejich jedinečnou chuť a jemnost. Díky nim může sezóna zdravého pečení a nekonečného mlsání trvat vlastně nepřetržitě, nejen na Vánoce nebo Velikonoce.

TOP 5 účinků kombuchy na naše zdraví

TOP 5 účinků kombuchy na naše zdraví

Zázračný nápoj, který stále častěji dobývá kuchyně vyznavačů zdravého životního stylu i pulty supermarketů. Není však kombucha jako kombucha. A co vlastně kombucha je? Všechno si podrobně vysvětlíme v následujícím článku.

Bezlepková pistáciová roláda

Bezlepková pistáciová roláda

Pojďte si společně s námi vyrobit vynikající pistáciovou roládu s lyofilizovanými malinami. Pustit se do ní mohou i celiaci, protože se peče z bezlepkové pistáciové mouky.

Kurkuma latte

Kurkuma latte

Vyzkoušejte náš recept na lahodné kurkuma latte nebo-li zlaté mléko, které zahřeje a posílí vaši imunitu.

Arašídový dort

Arašídový dort

Na tomhle dortu si pochutnáte vy i celé vaše široké okolí – když na něj ovšem zbyde. Kombinaci arašídů a čokolády totiž odolá jen málokdo. Navíc si arašídový dort připravíte během chvíle.

Pistáciový chlebíček

Pistáciový chlebíček

Takový banánový chlebíček určitě znáte všichni. Co ale tentokrát vyzkoušet pistáciový? S bílou čokoládou, borůvkami a domácím pistáciovým krémem se promění v neodolatelnou dobrotu.

Jahodové kostky

Jahodové kostky

Lahodný koláč ze špaldové mouky s vrstvou sladkého pudinku a jahod potěší každého milovníka ovocných chutí.

Letní bowl s tuňákem

Letní bowl s tuňákem

Léto je ideální čas na lehká a svěží jídla, která nás nejen zasytí, ale také osvěží. Jako třeba náš letní bowl s tuňákem Calvo.

Mangový drink

Mangový drink

Osvěžující mangový drink přímo voní létem! Jeho příprava vám zabere doslova pár vteřin, naopak radost z něho potrvá dlouho.

Kakao se prudce zdražuje

Kakao se prudce zdražuje

Možná jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, ze cena kakaa letí rychlým tempem nahoru. Následkem toho je zvyšování cen čokolády a dalších čokoládových dobrot. Co za tím stojí?

Zelené rizoto

Zelené rizoto

Každý rok se v období Velikonoc objeví zásadní otázka: Co vařit na Zelený čtvrtek? Zkuste experimentovat a vyzkoušejte zelené rizoto!

Mazanec se sušenými meruňkami

Mazanec se sušenými meruňkami

Velikonoce jsou doslova za dveřmi, proto je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, jaké dobroty budou zdobit váš sváteční stůl. Zkuste letos vsadit na mazanec se sušenými meruňkami.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek

Beránek na velikonoční stůl jednoznačně patří. Peče se z různých těst, my si dnes ukážeme recept, ve které mimo jiné figuruje také mandlová mouka.

Rýžový pilaf

Rýžový pilaf

Základ pokrmu jménem pilaf tvoří rýže, která se většinou restuje na oleji s cibulí. My si dnes připravíme rýžový pilaf s rozinkami a mandlemi.

GRIZLY v novém kabátku, vlastně obalech

GRIZLY v novém kabátku, vlastně obalech

Už to chtělo změnu! Právě proto jsme GRIZLY dobroty začali postupně balit do zbrusu nových obalů. Kromě toho, že jsou opravdu krásné, mají také řadu dalších skvělých vlastností – jsou znovuuzavíratelné a pomáhají zachovat maximální kvalitu a čerstvost zabaleného produktu.

Božské mango

Božské mango

Mangu se přezdívá ovoce bohů a my nemůžeme jinak než souhlasit! Naše slaďoučké mango chutná opravdu božsky.

Éterické oleje, které vám zaktivují ochranný štít

Jak podpořit tělo, aby bez problémů fungovalo a posílit jeho ochranný štít? Aromaterapie je jednoduchá metoda, jak obnovit přirozenou imunitu.

Víte, jak podpořit tělo, aby bez problémů fungovalo a jak posílit jeho ochranný štít? Aromaterapie je jednoduchá metoda, jak obnovit přirozenou imunitu před i po nachlazení, a která vám navíc zlepší náladu.

Na rozdíl od moderních chemických léků nemají éterické oleje žádné nepříjemné vedlejší účinky a posilují přirozenou imunitu organismu. Éterické oleje obsahují to nejlepší a nejúčinnější, co rostlina má. Většina z nich si dokáže poradit s choroboplodnými zárodky, protože mají silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky. Účinně řeší potíže dýchacích nebo močových cest a poradí si s nejrůznějšími virózami a nachlazením často ještě dříve, než vás začne trápit ucpaný nos, únava nebo kašel.

Posilování imunity

Nejlepší obranou před nepřátelskými viry a bakteriemi je prevence. Ještě předtím, než se objeví první podzimní anebo jarní chřipky, nasaďte k vnitřnímu užívání tinkturu z kořene třapatky nachové (echinacea), která posiluje imunitu, zlepšuje odvod toxických látek z těla a působí protizánětlivě. Kombinovat ji můžete s extraktem z grepových jader, vždy ale podle návodu a doporučení na etiketě. Nebo přidejte tinkturu z lichořeřišnice, která posiluje imunitu a čistí infekce z močopohlavního i dýchacího ústrojí. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin a vitaminu C.

Do aromalampy či difuzéru přidávejte éterické oleje z ravintsaryeukalyptucitronulemongrasubergamotu či tymiánu. Dalšími vhodnými posilovači imunity jsou éterické oleje z borovice, smrku, tea tree a niaouli. Dopřejte si je v pravidelných koupelích a v masážních směsích. Doporučujeme k využití připravenou směs éterických olejů Imunita a Druhý dech.

Nejhorší mám za sebou, co teď?

Pokud máte za sebou nachlazení nebo dokonce chřipku, zajistěte svému tělu v prvních dnech rekonvalescence jemnou péči, která zvýší vaši imunitu, podpoří vyplavování škodlivin a celkově navrátí organismus do rovnováhy. V praxi to znamená pití bylinných čajů a příjem esenciálních mastných kyselin obsažených v rostlinných olejích lisovaných za studena. Každý den užívejte 1-4 lžičky kvalitního oleje například konopného nebo z černého kmínu, případně využijte cíleně namíchanou Posilující směs rostlinných BIO olejů. Průběžně během dne popíjejte teplou čistou vodu, případně ochucenou citronem a medem, abyste pomohli vyplavování toxinů z těla.

Vhodné jsou také masáže s oleji zaměřenými na posílení ledvin a detoxikaci, jako jsou například cedrcitron nebo jalovec. Jalovcový éterický olej posílí vaši tělesnou energii, navíc vám pomůže podpořit tok lymfy a odvést zplodiny látkové přeměny z těla. Pomáhá zahlcenému systému opět aktivně nastartovat a najdete jej v tělových a masážních olejích Péče o ledviny a Lymfa.

Příjemná koupel vyladí a zažene chmury

Díky působení éterických olejů na psychický stav a momentální náladu dokážete ovlivnit i to, jak svoji kondici vnímáte. Večer se nalaďte voňavou koupelí s levandulí nebo meduňkou, které zklidní mysl a připraví vás k spánku, borovicová nebo eukalyptová koupel posílí imunitu. Pro aromaterapeutickou koupel stačí smíchat 5-8 kapek éterického oleje s neutrálním koupelovým olejem. Směs se pak jednoduše přidá do teplé vody ve vaně a pořádně promíchá. Pokud se vám nechce míchat si oleje samostatně, využijte koupelové oleje Klid a Zdraví.

Čerpáno z blogu Nobilis Tilia

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!