Což takhle dát si vločky

Což takhle dát si vločky

Rozmýšlíte nad snídaní, která Vás po ránu nakopne tou pravou energií? Vločky jsou jistě ta správná volba. Ale které si vybrat?

Rozmýšlíte nad snídaní, která Vás po ránu nakopne tou pravou energií? Vločky jsou jistě ta správná volba. Ale které si vybrat? Podíváme se společně, jak vypadají jednotlivé typy vloček, jaké mají nutriční vlastnosti, chuť a tvar a jakým způsobem se připravují, a vy si sami zhodnotíte, které jsou pro Vás ty nejlepší.        

Můžete si přečíst:

  • Co je to vločka a jak vznikla
  • Rozdělení vloček 
  • Složení jednotlivých vloček
  • Vlastnosti a výhody
  • Způsoby využití
  • Shrnutí

Co je to vločka a jak vznikla

Když řekneme slovo vločky, nejčastěji si vybavíme ty sněhové, co padají z nebe. My se ale nyní zaměříme na ty, které si nejraději sypeme do misky v podobě zdravé snídaně a popíšeme si nejdříve jejich postup výroby. Vznikají speciálním technologickým procesem ze semínek rostlin z čeledi travin. Způsoby výroby se lehce liší, ale v zásadě dochází k odstranění slupky neboli hrubého zrna a rozdrcení vnitřní části (jádra), aby byly vločky pro člověka chutné a lehce stravitelné.

Semínka rostlin, ze kterých vznikají vločky, se označují jako obiloviny nebo také pseudoobiloviny, podle toho, o jaký typ traviny se jedná. V zásadě se ale jejich pěstování a využití příliš neliší. Již tisíce let jsou nepostradatelnou součástí lidské potravy. K nejznámějším obilovinám patří oves, pšenice, špalda (divoká/nešlechtěná pšenice), ječmen, žito, kukuřice, ale také proso (jáhly), čirok, teff (milička) a rýže. Mezi pseudoobiloviny řadíme nejčastěji amarant (laskavec), quinou (merlík) a pohanku. Vločky se dají vyrábět i z některých luštěnin. Známé jsou například hrachové vločky a v neposlední řadě také sójové.

Rozdělení vloček

Mohlo by Vás zajímat, že některé vločky obsahují lepek a jiné jsou bezlepkové. Pod značkou GRIZLY můžete najít několik typů vloček. Rozdělíme si je na bezlepkové, kam patří vločky jáhlové, rýžové, teffové, amarantové, sójové a pohankové a "klasické", kam můžeme zařadit vločky ovesné, pšeničné, špaldové, ječné a žitné. Ovesné vločky jsou asi nejznámější a můžou se dokonce speciální způsobem upravit na bezlepkové.

Všechny zmíněné vločky si můžete koupit v BIO kvalitě, z nichž teffové, amarantové a sójové nabízíme pouze BIO. Vločky se také liší tvarem, barvou, chutí a vůní. Ovesné, ječné, žitné a špaldové vypadají dost podobně mají světlehnědou barvu a oříškovou vůni. Oproti tomu pohankové jsou tmavěji hnědé, sójové oranžové a rýžové bílé. Tvar se liší podle typu a velikosti semínka, například jáhlové jsou velmi jemné a drobné, rýžové působí velké a křehké a špaldové zase vypadají pevně.

Složení jednotlivých vloček

Pro obiloviny, jakožto i vločky z nich vyrobené, je typický vysoký obsah komplexních sacharidů a zároveň nízký obsah tuků. Proto jsou doporučovány jako zásadní prvek zdravé a vyvážené stravy. Také se pyšní minerálními látkami, jako je draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo. Obsahují významné hodnoty bílkovin, ale také vlákninu a vitamíny skupiny B.

Přesný obsah tuků, sacharidů, bílkovin a energetickou hodnotu základních typů vloček Vám popisuje následující tabulka:

Nutričních hodnoty vloček / 100 g
 

Energetická

hodnota kJ / kcal

Tuky (g)

Sacharidy (g)

Z toho cukry (g)

Bílkovina (g)

Ovesné 1551 / 371 7 63 1,2 14
Žitné 1165 / 279 1,6 69 2 8,5
Ječné 1412 / 334 2 63 3 11
Špaldové 1530 / 362 1,5 68 6,5 14
Pšeničné 1289 / 304 1,8 60 3,6 12
Pohankové  1530 / 366 3 71 2 12
Rýžové 1489 / 354 2,5 74 0,5 7,5
Jáhlové 1540 / 369 4 69 4 11

Vlastnosti a výhody

Na základě informací o složení, můžeme vločkám připsat tyto významné vlastnosti a výhody pro lidský organismus:

  • Kvalitní zdroj sacharidů, které mají za úkol zajišťovat energii pro tělesnou aktivitu a správnou činnost orgánů. 
  • V kombinaci s bílkovinami výborně zasytí a dodají tělu důležitý stavební materiál pro obnovu svalů a tkání. 

Dále obsahují:

  • Rozpustnou vlákninu, která zpomaluje vstřebávání glukózy a tím snižuje glykemický index, a tak napomáhá postupnému uvolňování energie a tím i snižování cholesterolu v krvi. Dále přispívá k správnému trávení.
  • Vitamíny skupiny B, které pozitivně ovlivňují činnost nervové soustavy.
  • Významné zastoupení minerálních látek jako je železo, které účinně rozvádí kyslík po těle, vápník, který ovlivňuje zdraví kostí a zubů, draslík, který napomáhá udržovat rovnováhu tekutin, hořčík, zodpovědný za svaly a jejich kontrakce a fosfor, který je rozhodující pro energetický metabolismus.
  • Antioxidanty, které zabraňují stárnutí buněk.

Způsoby využití

Pokud vám nevadí tvrdší křupavá chuť, zkuste si je nasypat jen tak syrové do jogurtu či mléka. Zajistíte si takto maximální hodnoty minerálních látek a vitamínů. Pro změkčení si je můžete uvařit ve vodě či mléce nebo upéct v troubě. Někdo dokonce pro přípravu vloček využívá rýžovar nebo mikrovlnnou troubu.

Dají se jíst na sladko i naslano, co komu vyhovuje. Na sladko se hodí především k snídani nebo jako dopolední svačinka. Ze sladkých variant úpravy doporučujeme domácí kaši, müsli nebo granolu, kterou obvykle dochucujeme medem, ovocem a skořicí nebo oříšky. Skvělé jsou také dezerty a ovocné koláče z vloček.  Naslano se dají dochutit bylinkami, olivovým olejem, grilovanou zeleninou či sýrem. Můžete si je takto připravit jako přílohu i hlavní chod. V našem magazínu přinášíme recept na slanou granolu, která je skvělá na ozdobu a ochucení polévek, ale i sladký jablečný koláč z vloček a další tipy na přípravu zdravých a chutných pokrmů.

Shrnutí

Snad jsme Vám tímto článkem odpověděli na otázku: "Proč jíst vločky?" a také poukázali na spoustu druhů, které si aktuálně můžete koupit a snadno připravit. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, mějte na paměti, že se jedná o výživný pokrm plný potřebné energie pro každý den.

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!